Durant students selected to 2017-2018 SEOBDA All-District Band

By Joey McWilliams

DURANT – Last weekend, the South Eastern Oklahoma Band Directors Association held its auditions to attend the All-District clinic for this year.

Band members, under the direction of Chris Gregg and Leslie Gregg, Derek Fleeman and Chris Dickson, participated in this audition and many were selected to be a part of the All-District Band, with more selected as alternates.

HIGH SCHOOL BAND

Flute
Mindy Corbin
Lauren Cathey
Cecilia Plyler
Natalie Gaskill
Natalia Bravo
Piccolo
Natalia Bravo, Alt.
Lauren Cathey, Alt.
Mindy Corbin, Alt.
Natalie Gaskill, Alt.
Oboe
Kai Liwai
Madison Usry, Alt.
Bassoon
Vivian Taylor
Morgann Usry, Alt.
B♭ Clarinet
Kaitlyn Gregory
Madison Layman
Mackenzie Layman
Hannah Morrison
Lauren Collins
Kiercy Skieens
Haleigh Harper
Madyson Mullens
Bass Clarinet
Cinthia Terron
Brooklyn Pilgreen. Alt.
Ivy Nesbitt, Alt.
Colton White, Alt.
Contra Clarinet
Mackinzi Whitmire
Alto Saxophone
Kelsie King
Abbigail Granger
Baritone Saxophone
Kelsie King, Alt.
Trumpet
Noah Sicking
Emily Langley
Brenden Buntz
Shadoe Shockey
Sarah Rogers
Kelsie Cook
Brady Robison, Alt.
French Horn
Alex Langley
Darian Nelson
Hanna Cook
Joanna Lain, Alt.
Elena Raymundo, Alt.
Trombone
Jacob Tarrant
Isaiah Hanson
Braden Raines
Ansley Lorance, Alt.
Baritone
Ethan Horner
Daxton Chapman
Sarah Chloupek
Austin Boes, Alt.
Brandon Carmichael, Alt.
Kristin Pipkins, Alt.
Tuba
Michael Dixon
Jaden Springer
Tarryn Hoffman, Alt.
J.W. Poteet II, Alt.
Garrett Paris, Alt.
Percussion
Amelia Jackson
Abigail Boatman

EIGHTH/NINTH GRADE BAND

Flute
Chloe Cagle
Shawna Morrow
Morgan Dunn
McKalya Smith
Cinthia Phillips, Alt.
Pablo Gonzalez, Alt.
Trevor Jackson, Alt.
Oboe
Chloe Thomas
Cora Gordon, Alt.
Elisabeth Boman, Alt.
Bassoon
Lauren Sherrer
B♭ Clarinet
Ayla Parsons
Maria Gonzalez
Beth Deanda
Jaden McClure
Kaelen Bedwell
Isabella Anderson, Alt.
Bass Clarinet
Janette Pena
Alexis Hawkins
Alto Saxophone
Bradlin French
Tenor Saxophone
Landon Smith
Riley Cook, Alt.
Jada Warren, Alt.
Baritone Saxophone
Zane White, Alt.
Trumpet
Dominik Moore
Avery Scarberry
Kenzie Singleton
Brady Holaday, Alt.
Douglas Ratliff, Alt.
Kanon Springer, Alt.
French Horn
Sarah Akin
Troyce Hill
Trombone
Casey O’Steen
Bryan Gray
Riley Royal
Morgan Wilkes
Baritone
Raven Whitfield
McKenzie Polk
Kenzie Wilson
Olivia Glinn
Malorie Kimbrough, Alt.
Jacoby Simmons, Alt.
Tuba
Elizabeth Blakley
Percussion
Yani Krasniqi

SEVENTH GRAND BAND

Flute
Abigail Haney
Ariana Garcia
Oboe
Ivy Moore
Bassoon
Caitlin McKee, Alt.
B♭ Clarinet
Neely Rodgers
Natalie Byers
Brookln Barron
Michelle Ramirez
Katy Gooch, Alt.
Bass Clarinet
Gage Hardwood
Nathaniel Lee
Alto Saxophone
Balance Chilcoat
Bryleigh Pilgreen, Alt.
Trumpet
Katelynn Willis
Hannah Nutter
Jayden Hutchings
Hunter Wall
Jon Perkins
Lydia Raines
Ethan Lynch
Abby Hunkapillar
Corbin Massey, Alt.
French Horn
Faith Hilburn
Dylan Nelson
Quillan Taylor
Trombone
Drew Hamill
Ryan Counts
Donovan Collins
Brian Freeman
Jayla McWilliams
Baritone
Alex Stair
Damien Garnett
Tyler Wesley
Kashis Taylor, Alt.
Sonny Mathis, Alt.
Tuba
Kinsee Burkett
Olivia Kemp

1 Comment

  1. Dottie says:

    Congrats to all who auditioned and those that made it to the next round!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *